Även Sigtuna kommun har personer som är hemlösaFoto: Jamshid Jamshidi
Så många är hemlösa
Drygt 7200 personer i Stockholms län är hemlösa, en del av dessa finns även i Sigtuna kommun enligt Socialstyrelsen: - Det är fler personer som befinner sig i akut hemlöshet nu, som sover utomhus, i trappuppgångar, på härbärgen, vandrarhem eller i skyddade boenden än det var i den förra mätningen, säger Christina Högblom, utredare på Socialstyrelsen.
Hemlöshet finns i samtliga av länets 26 kommuner, flest finns Stockholm med 3200 stycken vilket utgör lite mindre än hälften av alla totala personer som är hemlösa. Antalet i Sigtuna kommun är 56 stycken enligt Socialstyrelsen.
Per 10 000 invånare finns det 12 hemlösa, siffran hör dock till de lägre i länet och bara fyra andra kommuner hade lägre antal per 10 000 invånare (Nacka, Lidingö, Salem och Vaxholm). Flest i relation till befolkningen finns i Södertälje, 77/10 000 invånare. Grannkommunen Väsby har mer än dubbelt så många hemlösa än Sigtuna, 136 personer.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.