PostNords kontor i Märsta CentrumFoto: Daniel Iskander
Så många anmälde PostNord i Märsta
PostNord får just nu massiv kritik från allmänheten för problem med utdelningen och på kontoret i Märsta har 154 anmälningar kommit in.
PostNord har granskats av Aftonbladet den senaste veckan. Under ett halvår i år kom 32000 anmälningar in om fel på utdelningen. I Märsta kom det in 154 anmälningar. 44 rör fel post, 10 rör försenad post, 69 försändelser försvann och övrigt var 31 stycken. – Vi har hittills tagit emot alla synpunkter, oavsett vilken operatör det är som gjort fel, säger distributionschefen Erika Ahlqvist enligt Aftonbladet.
Anmälningar görs till Post & Telestyrelsen. Störst problem har postkontoren i storstäderna. – Det finns över 30 aktörer på postmarknaden. Det är i storstäderna det finns mest kundunderlag och det är också där konkurrensen är som störst, förklarar Erika Ahlqvist.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.