PostNords kontor i Märsta CentrumFoto: Daniel Iskander
Så många anmälde PostNord i Märsta
PostNord får just nu massiv kritik från allmänheten för problem med utdelningen och på kontoret i Märsta har 154 anmälningar kommit in.
PostNord har granskats av Aftonbladet den senaste veckan. Under ett halvår i år kom 32000 anmälningar in om fel på utdelningen. I Märsta kom det in 154 anmälningar. 44 rör fel post, 10 rör försenad post, 69 försändelser försvann och övrigt var 31 stycken. – Vi har hittills tagit emot alla synpunkter, oavsett vilken operatör det är som gjort fel, säger distributionschefen Erika Ahlqvist enligt Aftonbladet.
Anmälningar görs till Post & Telestyrelsen. Störst problem har postkontoren i storstäderna. – Det finns över 30 aktörer på postmarknaden. Det är i storstäderna det finns mest kundunderlag och det är också där konkurrensen är som störst, förklarar Erika Ahlqvist.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.