Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Så långt har vi till naturen

Vi har naturen runt knuten, det skiljer bara 1200 meter för de boende i kommunen till skyddad natur.

Kommuninvånarna har nära till skyddat natur, 1200 meter. Bara invånare i sex andra kommuner har närmare, närmast har nackabor med 600 meter. Längst till skyddad natur har boende i Nynäshamn med 3000 meter, även Väsby är i botten med 2800 meter.
– Att skydda natur som naturreservat och nationalparker gör att människor har tillgång till naturen långsiktigt, vilket är särskilt viktigt i tätortsnära områden där exploateringstrycket är hårt. Dessutom finns det information, leder och anläggningar i många skyddade områden, säger Elin Deremar på Länsstyrelsen i Stockholm till SVT Stockholm.

325 naturreservat i länet
Det finns 325 naturreservat i länet, i Sigtuna kommun rör det sig om ca 7-8 stycken. Kommunerna har även möjlighet att bilda kommunala naturreservat, ett av dessa som är på gång är Garnsviken.
– Det är viktigt för folkhälsan att så många som möjligt kan få natur- och friluftsupplevelser där de bor. Vi har därför i flera år arbetat med ett program för tätortsnära natur, säger Elin Deremar enligt SVT Stockholm.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.