Foto: Daniel Iskander

Så kan onsdagsräkningen avgöra

Onsdagsräkningen startar nu på onsdag morgon och räknar sent inkomna röster och röster som varit otydliga samt poströster från kommuninvånare på annat håll i landet.

Vid förra valet var det cirka 1400 röster som räknades i den så kallade Onsdagsräkningen. Onsdagsräkningen är öppen för allmänheten i kommunhuset och där räknas sent inkomna förtidsröster, röster från utlandet, röster från andra kommuninvånare ute i landet och valsedlar som varit trasiga eller otydliga vid valnattsräkningen.

Efter onsdagsräkningen förra valet tappade Moderaterna 0,1 procent. (SD) gick upp med 0,07, (MP) upp med 0,09 och (S) upp med 0,04. Ingen av förändringarna ledde till att mandaten ändrades utan mandatfördelningen i fullmäktige blev det samma som under Valnatten.

För att det nu ska svänga efter onsdagsräkningen behövs alltså att de fem allianspartierna tappar två mandat, då förlorar dem egen majoritet. Det räcker dock med 26 mandat för att ha majoritet i fullmäktige.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening