Olov Holst medverkade i debattenFoto: Transportföretagen

Så kan Arlanda fungera som multimodal transportport

Swedavia och Transportföretagen bjöd in till debatt om hur Arlanda och andra flygplatser bättre kan fungera som transportnod.

Ute i Europa är det närmast en självklarhet med kopplingar mellan flygolats och järnvägar in till stadskärnorna. Arlanda har också den kopplingen men av olika orsaker används inte tåget som färdmedel till och från flygplatsen i samma utsträckning som på andra håll i Europa. Det har lyfts upp problematik kring för dyra priser att resa med tåg till och från Arlanda exempelvis, samt att om man reser med SL så behövs en tilläggsavgift.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) medverkade i pandeldiskussion om Arlanda som så kallad multimodal transportnod, det vill säga där olika transportmöjligheter, kombineras. Syftet var att öka samverkan mellan transportslagen för att minska den totala energianvändningen och skapa ökad bekvämlighet i resandet. Bland annat vill man även lyfta fram utökad och förbättrad mobiltäckning i anslutning till järnvägsspåren så att man kan arbeta ombord på tågen.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening