Olov Holst medverkade i debattenFoto: Transportföretagen

Så kan Arlanda fungera som multimodal transportport

Swedavia och Transportföretagen bjöd in till debatt om hur Arlanda och andra flygplatser bättre kan fungera som transportnod.

Ute i Europa är det närmast en självklarhet med kopplingar mellan flygolats och järnvägar in till stadskärnorna. Arlanda har också den kopplingen men av olika orsaker används inte tåget som färdmedel till och från flygplatsen i samma utsträckning som på andra håll i Europa. Det har lyfts upp problematik kring för dyra priser att resa med tåg till och från Arlanda exempelvis, samt att om man reser med SL så behövs en tilläggsavgift.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) medverkade i pandeldiskussion om Arlanda som så kallad multimodal transportnod, det vill säga där olika transportmöjligheter, kombineras. Syftet var att öka samverkan mellan transportslagen för att minska den totala energianvändningen och skapa ökad bekvämlighet i resandet. Bland annat vill man även lyfta fram utökad och förbättrad mobiltäckning i anslutning till järnvägsspåren så att man kan arbeta ombord på tågen.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.