Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Så jämställt är det i Sigtuna

På Internationella kvinnodagen presenterade fackförbundet TCO Jämställdhetsindex för länet baserat på hur föräldrar delar på föräldrapenning och VAB.

Sigtuna kommuns föräldrar är på plats 14 när det gäller jämställdhet i länet, baserat på hur föräldrar delar på föräldraledighet och vab. Mest jämställt är det på Ekerö, Nacka och Täby. Minst jämställt i Södertälje, Nynäshamn och Sundbyberg. Sigtuna och Väsby är ungefär lika jämställda.
– I Sverige tycker vi att föräldrar ska dela lika på ansvaret för barnen. Men vi är fortfarande i ett läge där kvinnor förväntas anpassa arbetslivet efter familjelivet, medan män förväntas kunna göra det omvända, säger TCO:s ordförande Therese Svanström.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening