Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Så hög är andrahandshyrorna

Det skiljer över 4000 kronor i månaden mellan länets dyraste andrahandshyra och billigaste.

Sigtuna kommun har en av länets billigaste andrahandshyror med 5000 kronor i månaden för en etta enligt Mitt i Stockholm. Täby har länets dyraste hyra med 9500 kronor/månad för en etta.

Den som hyr ut i andrahands måste ha tillstånd från sin bostadsrättsförening eller fastighetsägare, sedan i somras kan man vräkas om ma hyr ut utan tillstånd. Man får heller inte ta ockerhyra i ersättning utan det ska vara rimlig summa. En rimlig andrahandshyra är hyran plus driftskostnader för el, bredband, om det är möblerat så kan man även ta betalt för slitage av möbler.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening