Strax före klockan 15 körde en lastbil in i Åhlens i Stockholm City, föraren som hade kapat lastbilen ska därefter försvunnit ner i T-centralen och hamnat på pendeln mot Märsta.
I Märsta betedde han sig konstigt i en butik, oklart vilken, det föranledde sedan en insats i Steninge allé dit man lokaliserade mannen. Han greps snabbt och fördes bort innan allmänhet och media ens han fram.
Under några timmars tid var pådraget stort i Steninge allé då polis genomsökte terrängen för att eventuellt säkra spår.
Det ska röra sig om en 39-årig man som är uzbekisk medborgare. Mannen är enligt Aftonbladet inte. Enligt uppgifter till märsta.nu är han inte folkbokförd i kommunen utan annan del av länet. Vid 2-tiden i natt anhölls han misstänkt för terroristbrott. Ytterligare en person har ytterligare en person omhändertagits i Hjulsta. Senast klockan 12 på tisdag ska det beslutas om häktning, först då är det möjligt att domstol offentliggör namnet. – När jourdomstolen öppnar i dag kommer åklagaren skicka in en begäran om offentlig försvarare. Sedan ska han senast på tisdag klockan 12 besluta om han ska begära personen häktad eller inte, säger Karin Rosander, informationsdirektör på Åklagarmyndigheten, för Aftonbladet.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.