O-ringen lockade tusentals orienterare till ÅreFoto: Svenska Orienteringsförbundet
Så gick det på O-ringen för Sigtuna OK
Sigtuna Orienteringsklubb hade flera deltagare på O-ringen och bäst gick det för Rebecca Grönstedt som levererade seger i klassen 3-dagars lätt
Rebecca Grönstedt vann klassen 3-dagars lätt efter att ha vunnit etapp 3 och slutat tvåa på etapp 4 och 5. Christian Foley kom åtta i klassen H35. Klubben hade hela 15 startade i O-ringen. Audrey Foley kom på 15:e plats i D35, Jonas Grönstedt på 19:e plats i 3-dagars svår 7,5 och Elias Lallo 25:a på 3-dagars medelsvår 3,3. Den yngsta deltagaren var Saoirse Foley i klassen D10 på plats 64.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.