Skånelas damer föll stort i Vikingahallen medan herrarna vann med uddamålet
Skånelas herrar vann med uddamålet mot Vinslöv. Avgörandet stod Max broman för med en minut kvar att spela. Sista minuten blev dramatisk när Vinslöv låg på för en poäng med sig hem. Men när Skånela vann tillbaka bolen tog Jimmy Karlsson en timeout med tio sekunder kvar och kylde av tillställningen. Skånela ledde i princip från start till mål, men man tappade flermålsledningar upprepade gånger. Slutresultatet skrevs till 31-30 efter 16-14 i paus till Skånela.
För damerna gick det inte lika bra. Ystad vann klart med 31-21 i Vikingahallen. Skåningarna ledde med 12-10 i paus men i andra gick det utför för Skånela som släppte in hela 19 mål. Främste målskytt blev Vilma Wiberg med hela 11 mål, därefter Sofia Kou Aune med fyra. Skånela är nästjumbo med bara en enda poäng och det ser ut att bli en mörk säsong.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.