Wilma kom loss från metallställningenFoto: Privat/FacebookHär sågar man loss fingret hemma.Foto: Privat/Facebook
Wilma kom loss till slut
Det var Wilma, 16, som fastnade med ett finger i en metallställning i onsdags, efter att brandkår ryckt ut kunde hon ta sig hem och få metallbiten uppsågad: - Man ska inte stoppa fingrarna i hål, säger hon till Aftonbladet och skrattar.
märsta.nu kunde i onsdags kväll rapportera om att brandkåren fick rycka ut till en flicka i Vikingahallen som fastnade med fingret i en metallställning. Även Aftonbladet har uppmärksammat detta och även fått tag i huvudrollsinnehavaren. 16-åriga Wilma höll på och pillade i den där metallställingen innan träningen började och stoppade in fingret i ett bulthål. – Jag fick inte ut det, så jag fick lite panik direkt. Till slut ropade jag på pappa (som också är tränare för laget, AB:s anm.) och sa att jag fastnat, säger hon enligt Aftonbladet.
Tränare och lagkamrater försökte få loss fingret med tvål, diskmedel, lotion, kyla men inget fingerade. Efter en timme gav de upp och ringde brandkåren. Brandkåren sågade bort en bit av ställningen där Wilma satt fast så hon kunde ta sig vidare. – De sa att vi kunde åka till sjukhus eller hem och försöka få bort metallbiten. Vi åkte hem och jag hade metallbiten runt fingret. Så vi spände fast den och så sågade min bror upp den. Så tre och en halv timme senare var jag fri.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.