Rånarna försvann i en Mercedes sprinter som hittades i Valsta kort efter rånetFoto: märsta.nu

Så flydde rånarna

Genom att ställa bilar i närheten av Nordea kunde bankrånarna snabbt fly från platsen innan polisen kom.

Fortfarande är ingen gripen för rånet på Nordea. Men märsta.nu kan avslöja att rånet planerades noggrant och att personer placerat ut bilar i ett intilliggande bostadsområde.

Rånarna kom troligtvis i en falskskyltad Lexus som de sedan dumpade i bostadsområdet. De försvann därefter i en Mercedes Sprinter. Den bilen stod i bostadsområdet för två veckor sedan, enligt uppgift till märsta.nu var den falskskyltad då den stod i bostadsområdet. Den återkom till området natten före rånet och hann även få böter av Q-park.

Mercedesen hittades därefter i Valsta där polis med automatvapen under flera timmar letade efter de misstänkta eller spår efter dem. Men spaningarna blev alltså resultatlösa, vad bytet blev har heller inte kommunicerats ut.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening