Eventet håller till på Hotell Kristina på Harbarget.Foto: Pressbild

Så blir Sigtuna Summer Squeeze

Programmet är nu klart för Sigtuna Summer Squeeze som i år håller två föreställningar 14:e september.

Den ideella föreningen Sigtuna Event arrangerar för femte året i rad Sigtuna Summer Squeeze, ett evenemang som äger rum på Teatern vid Hotell KrisAna i Sigtuna. Evenemanget erbjuder två olika föreställningar, och biljetterna har redan börjat säljas till entusiastiska besökare.

Föreställning 1 (kl. 17.00–20.00):
Kvällen inleds med Bo Sundström och vänner som framför en blandning av låtar från Bo Kaspers repertoar samt svenska versioner av stora jazzklassiker. Därefter uppträder Pernilla Andersson, en av Sveriges mest folkkära artister. Samba St Olof, Sigtunas egen sambaorkester, avslutar den första föreställningen med både musik och dans.

Föreställning 2 (kl. 21.00–00.00):
Den andra föreställningen inleds också med Samba St Olof. Därefter tar Henkes Veranda, ett populärt coverband från Sigtuna, över tillsammans med Suzanne Tingwall, Sigtunas ”souldrottning”, och Anna Book, känd som schlagerdrottning. Kvällen avslutas med Gröna Ladan, som består av Pelle Fjäll och Adrian Hurling, och de lovar en ung, lokal och fräsch avslutning.

”Vi tycker verkligen att vi har lyckats få till en väldigt bra mix av kända, etablerade artister och lokala, talangfulla musiker,” säger Pelle Nordlander, ordförande för Sigtuna Event. Han beskriver evenemanget som ett koncentrat av sommarens sista nektar, perfekt för att avsluta säsongen.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Kultur & Nöje Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Kultur & Nöje Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening