Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun

Så blir nya Vattentornsparken

Vattentornsparken är nu klar och ska bjuda in till aktivitet även när det är mörkt.

Vattentornsparken i Valsta är redo för aktivitet för små som stora, det finns en ny lekdel, boulebana, nya möbler, planteringar och ökad belysning.
– Den stora satsningen på att öka attraktiviteten och tryggheten i Valsta fortsätter. Vattentornsparken har nu blivit en väldigt trevlig och fin mötesplats för såväl ung som äldre, säger Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

Sigtuna har under några år arbetat med området för att skapa trygghet och göra den till en inbjudande plats. Belysningen har haft en central roll i planeringen.
– Den linspända belysningen som går över en del av lekdelen och över bouleplanen skapar ett rum i rummet som gör att det nästan känns som ett vardagsrum utomhus. Det är en påkostad detalj som både har funktion och skapar trygghet samtidigt som det är en extra estetisk detalj som är unik för den här parken, berättar projektledaren Christine Snäll Åkerblom.

Belysningen är ledbaserad och energisnål samt driftsäker. Den gröna ljussättningen ska harmonisera med naturen, möbler och lekutrustning.
– Det här är en väldigt fin mötesplats i skogen, med boulebanan och grillen. Det är vackert med de gamla träden som finns kvar, samtidigt som vi har röjt och tagit bort träd för att öppna upp och skapa trygghetskänsla i parken, fortsätter Christine Snäll Åkerblom.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.