Pir G byggs intill Terminal 5Foto: Pressbild

Så blir nya Pir G

Ramboll får uppdraget att utveckla Pir G som ska stå intill Terminal 5 på Arlanda.

Pir G ska bli en modern byggnad som kan hantera större resenärsflöden och de modernaste flygplanen. När det står klart kommer det att vara ett landmärke enligt ett pressmeddelande från Ramboll som är med i utvecklingen av Pir G.
– Att få arbeta med ett projekt så många människor kommer att nyttja och som dessutom är så utmanande känns jättekul. Redan i dag jobbar vi med ombyggnaden av Terminal 5 och har förståelse för den specifika miljön. Det känns riktigt bra att kunna fortsätta vårt långsiktiga samarbete med Swedavia, säger Niklas Sörensen, vd för Ramboll i Sverige.

Det blir en byggnad på 80 000 kvadratmeter som uppfyller högt ställda krav på energieffektivitet. Byggnaden får också en innovativ design och konstruktion. Pir G kommer att sätta ny standard för framtiden på Arlanda.
– Det ska bli spännande att fortsätta arbetet med utveckling och utbyggnad av Arlanda och att använda vår internationella kompetens till att hjälpa Swedavia att utveckla flygplatserna med hållbarhet i fokus, säger Matthew Pierpoint, global divisional director för området Aviation på Ramboll Group.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening