Foto: Illustration Stark Arkitekter/Youtube
Foto: Illustration Stark Arkitekter/Youtube

Så blir nya brandstationen

På tisdag tas första spadtaget för nya brandstationen i Tullen. Här kan du se hur stationen kommer att se ut.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) tar spadtag för Brandkåren Attundas nya brandstation i Tullen tillsammans med förbundsdirektörens ordförande Emma Feldman och räddningschefen Martin Öhrstedt på tisdag. När stationen står klar kommer den station som finns i Sigtuna att avvecklas. Även verksamheten i Kolsta kommer att flytta söver. Stationen ligger på ett strategiskt läge nästan mitt i kommunen mellan Sigtuna och Märsta samt nära ut till landsbygden och Rosersberg.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.