Så blir nya badhusbrygganFoto: Sigtuna Kommun/White Arkitekter

Så blir nya Badhusbryggan

Arbetet med en ny brygga vid strandpromenaden i Sigtuna är i full gång och kommer att pågå mellan september och mars för att minimera påverkan på ekosystemet.

Från den 8 november kommer spontning och pålning att genomföras under cirka två veckor, vilket kan medföra störande ljud i området. Byggnationen inkluderar upprustning av den befintliga Badhusbryggan och skapandet av en ny brygga. Under arbetets gång är den ordinarie gångvägen avstängd och förbipasserande hänvisas till stenmjölsgången genom lekplatsen. Arbetet förväntas vara klart lagom till sommaren nästa år, och Sigtuna kommun tackar för visad förståelse angående eventuella störningar.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.