Badsäsongen är igång men ha i åtanke att många omkommer eller skadas i samband med bad eller båtliv.
Kommunens har flera härliga strandbad och vattendrag som man kan bada i. Men varje år omkommer eller skadas flera runt om i landet efter bad. Brandkåren Attunda informerar ni om riskerna med bad i sjöar och hur du kan undvika dessa.
– Tänk på att alltid bada tillsammans med någon, att simma längs stranden och inte för långt ut. – Håll uppsikt, särskilt över barn. Drunkning sker tyst. – Simma inte under bryggor och hoppställningar. – Hoppa inte eller dyk på okända platser, eller där det är grunt. – Spring inte på bryggor – Ropa bara om du behöver hjälp – Lek inte med livräddningsmaterial så att utrustningen går sönder – Ha någon mellan dig och den nödställde vid livräddning
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.