Sjukvården: Besök akutsjukhusen endast i akuta fall
Läget i sjukvården ser ungefär likadan ut i sommar som förra året men sjukvården rekommenderar att man inte besöker akutsjukhusen om det verkligen inte är akut.
Antalet vårdplatser på akutsjukhusen är lika många i år som förra året, däremot är det ca 100 fler patienter som har avancerad sjukvård i hemmet, sk ASIH, enligt Region Stockholm.
Arbetet med att få till fler platser pågår kontinuerligt både inom akutsjukvården och geriatriken. – Många patienter söker vård vid akutsjukhusen. De flesta helt korrekt men för en del som är mindre akut sjuka kan väntan bli mycket lång. För livshotande tillstånd ska du alltid ringa 112, för alla andra som söker vård rekommenderar jag att kontakta 1177 Vårdguiden. Där får du vägledning från erfarna sjuksköterskor som kan bedöma dina symtom och rekommendera var just du bör söka vård, säger Elda Sparrelid, chefsläkare vid Region Stockholm.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.