Marie Axelsson (S), oppositionsråd. Foto: Pressbild/Socialdemokraterna
(S) vill se handlingsplan för att minska självmord
Socialdemokraterna hade hoppats få igenom att kommunen arbetar mot att införa en handlingsplan för att förhindra självmord: - Snart är det jul och nyårshelg. En helg som skapar oro och ångest bland de som lider av psykisk ohälsa. Vi vill att Sigtuna kommun tar sitt ansvar och gör allt i sin makt för att förebygga och minska antalet självmord i vår kommun, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).
På måndagens kommunstyrelse lade Socialdemokraterna fram ett ärende enligt initiativrätten som innebär att kommunen ska utreda införandet av en handlingsplan för att förhindra självmord i kommunen. Enligt Socialdemokraterna är Sigtuna en av kommunerna i länet med höga siffror för självmord per 100 000 invånare. Socialdemokraterna vill införa handlingsplanen med inspiration från Södertälje.
Detta då självmordsprevention i första hand hanteras av sjukvården i Region Stockholm. Men även en kommun kan göra mycket enligt Socialdemokraterna, kostnaden för att införa en handlingsplan skulle vara kring 50-100 000 kronor tror Marie Axelsson. När ärendet gick upp till beslut blev det inte avslag från kommunledningen utan återremittering vilket innebär att det kan komma tillbaka till nästa sammanträde för beslut. – Vi hoppas nu att de tar sitt förnuft till fånga och för upp ärendet för ett positivt beslut under början av 2020. Det här handlingsplanen kan inte vänta, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd, i ett uttalande.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.