Foto: Pressbild

(S) vill införa lustgasförbud

Socialdemokraterna vill att det i de lokala ordningsföreskrifterna införs förbjud att använda lustgas.

Marie Axelsson (S) har skrivit en motion mot bakgrund av att lustgas kan ge skador och beroende hos ungdomar. Kommunen bör agera för att förbjuda bruk av lustgas enligt Axelsson (S):
– Om väktare och polis ges möjlighet att beslagta lustgasen på de offentliga platser som regleras i ordningsföreskrifterna så har kommunen tagit sitt ansvar i avsaknad av en lag som förbjuder lustgasanvändning i berusningssyfte. Något måste göras och detta är ett steg som kommunen kan och bör ta, säger Marie Axelsson (S) oppositionsråd.

Marie Axelsson poängterar att andra kommuner i landet redan infört förbudet, såsom Bollnäs. Degerfors är på gång att införa och Axelsson ser gärna att kommunledningen så snart som möjligt ska ge svar på motionen för att det vidare till utredningsstadiet. I motionen yrkar (S) att lustgas ska förbjudas på bland annat badplatser, förskolor och skolgårdar, stationsområdet och Drakegårdens trädgård.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.