Marie Axelsson (S), 2:e vice ordförande i Kommunstyrelsen.
Gun Eriksson (S), oppositionsrådFoto: Jamshid Jamshidi

(S) vill behålla fristadsförfattaren

Socialdemokraterna yrkade avslag på kommunledningens förslag om att avbryta mottagande av fristadsförfattare: - Vi har mycket svårt att förstå att Pernilla Bergqvist (L) som varit så oerhört drivande i denna fråga då vi ingick i samma kommunledning kan gå med på att avveckla projektet med att ta emot förföljda författare, säger Marie Axelsson (S), 2:e vice ordförande i kommunstyrelsen och oppositionsrådet Gun Eriksson i ett gemensamt uttalande.

märsta.nu rapporterade på lördagen om att Sigtuna kommun avser spara in 300 000 kronor genom att avbryta mottagandet av fristadsförfattare. Pernilla Bergqvist (L) har varit drivande i frågan om att ta emot författare och medlemsskap i ICORN.

Nu riktar Socialdemokraterna kritik mot Bergqvist för att hon går med på att avbryta samarbetet med Sigtunastiftelsen. I ett pressmeddelande från Socialdemokraterna står det att ”Vi socialdemokrater anser att vi ska stå upp gör yttrandefriheten och återuppta projektet under 2020.” Socialdemokraterna skriver i sitt yrkande att kommunen bör arbeta för att återfå en författare under 2020.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.