Marie Axelsson (S), 2:e vice ordförande i Kommunstyrelsen.Gun Eriksson (S), oppositionsrådFoto: Jamshid Jamshidi
(S) vill behålla fristadsförfattaren
Socialdemokraterna yrkade avslag på kommunledningens förslag om att avbryta mottagande av fristadsförfattare: - Vi har mycket svårt att förstå att Pernilla Bergqvist (L) som varit så oerhört drivande i denna fråga då vi ingick i samma kommunledning kan gå med på att avveckla projektet med att ta emot förföljda författare, säger Marie Axelsson (S), 2:e vice ordförande i kommunstyrelsen och oppositionsrådet Gun Eriksson i ett gemensamt uttalande.
märsta.nu rapporterade på lördagen om att Sigtuna kommun avser spara in 300 000 kronor genom att avbryta mottagandet av fristadsförfattare. Pernilla Bergqvist (L) har varit drivande i frågan om att ta emot författare och medlemsskap i ICORN.
Nu riktar Socialdemokraterna kritik mot Bergqvist för att hon går med på att avbryta samarbetet med Sigtunastiftelsen. I ett pressmeddelande från Socialdemokraterna står det att ”Vi socialdemokrater anser att vi ska stå upp gör yttrandefriheten och återuppta projektet under 2020.” Socialdemokraterna skriver i sitt yrkande att kommunen bör arbeta för att återfå en författare under 2020.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.