Olov Holst och Irene SvenoniusFoto: Moderaterna

(S) svartmålar Stockholms sjukvård

Region Stockholm har Sveriges kortaste vårdköer med ett brett utbud av vårdgivare och valfrihet. Socialdemokraternas påståenden om att det är brist på vård i regionen är således ännu ett exempel på deras svartmålning av Stockholm. Det måste få ett stopp.

I en insändare till märsta.nu den 30 mars målar oppositionspolitikerna Talla Alkurdi (S) och Marie Axelsson (S) upp en bild av vården i Stockholm som knappast stämmer överens med verkligheten. Antalet anställda i regionens egenägda vård har ökat, inte minskat. Det gäller även specifikt sjuksköterskor. Titta också på Uppdrag Gransknings genomgång av vården i alla Sveriges regioner. Den visade att Region Stockholm har bäst vård i Sverige, baserat på att huvudstadsregionen har kortast vårdköer och tillgängligast sjukvård.

Men bara för att Region Stockholm är bäst i Sverige betyder inte det att vi moderater är nöjda. Steg för steg ska vården bli ännu bättre. I år har den blågröna koalitionen därför beslutat om en rekordstor vårdbudget, där 352 miljoner kronor oavkortat går till att förbättra primärvården ytterligare. Det ska vara lätt att komma i kontakt med sin vårdcentral när man behöver den. Alla patienter som vill ska kunna lista sig hos en namngiven läkare.

Mot detta står Socialdemokraterna och deras parhäst Vänsterpartiet som vill begränsa valfriheten och lägga ned stora delar av den fristående vården. Bara i Stockholmsregionen riskerar över 150 vårdcentraler att stängas ned om vänsteroppositionen tar makten.
Att Socialdemokraternas plan för minskad valfrihet och färre vårdgivare skulle vara ett framgångsrecept för Sveriges bästa sjukvårdsregion är en ekvation som är svår att få ihop.

  • Irene Svenonius (M), finansregionråd
  • Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande

repliken: Jag väljer skrattet

Debatt Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Ska man skratta eller gråta?

Debatt Det kan tyckas hyggligt att kommunen – med en stor skylt intill Valstavägen – upplyser oss om att affärerna i Valsta Centrum är öppna.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Debatt Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Debatt Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Debatt I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

valet2026

Äntligen kan föräldrarna finnas där

Debatt Liberalerna levererar! Sedan årsskiftet har föräldrar utökad rätt till vab, för att ge barn med kronisk sjukdom eller funktionsnedsättning tryggt stöd i skolan.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Debatt Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Utvisningen av Ayla

Ayla kan inte planera sitt liv – för Sverige vågar inte ge besked

Debatt Jag har läst att Migrationsverket tillfälligt har stoppat utvisningar till Iran. Många reagerar med lättnad. Det är lätt att förstå varför. När ett land präglas av förtryck, våld och brutal repression borde det vara självklart att människor inte skickas tillbaka.

Ayla är en av oss!

Debatt Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Debatt När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.

nyårskrönikan

Det första av flera

Debatt Nu har det blivit dags att lämna 2025 och med bestämda steg gå in i valåret 2026.

Utbildning motverkar fattigdom

Debatt På temat fattigdom i insändare för ett par veckor sedan, vill jag gärna spinna vidare. Vi socialdemokrater tror att utbildning motverkar fattigdom.

Återkalla inte människors trygghet, säg nej till regeringens förslag!

Debatt Regeringens förslag om att kunna återkalla permanenta uppehållstillstånd är ett allvarligt steg i fel riktning. Det skapar otrygghet, splittrar samhällen och riskerar att slå hårt mot människor som redan i dag är en självklar del av vårt gemensamma Sverige. Därför bör styret i Sigtuna kommun säga nej till detta även om det innebär att gå emot sina egna partikamrater på nationell nivå.