Foto: Insändarbild

(S) största parti i EU-valet

Socialdemokraterna blev största parti lokalt när cirka 14 500 kommuninvånare gick till val på söndagen.

Valdeltagandet i kommunen uppgick till 42,2 procent, totalt var det 14 513 personer som röstade. Socialdemokraterna blev största parti och gick fram med 3,4 procentenheter. (MP) och (V) var två andra som gick fram kraftigt i valet lokalt och nationellt. Sverigedemokraterna backade med 2,2 procentenheter till 16,6 i kommunen.

Preliminärt Valresultat
(S) 23,7 %
(C) 5,3 %
(KD) 6,4 %
(L) 4,5 %
(MP) 11,1 %
(M) 20,3 %
(V) 9,1 %
Övriga 3,1 %

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening