Mia Hämäläinen PerssonFoto: Daniel IskanderSusan Jibran talade om att S-kvinnor ska kämpa mot islamfobi och förbud mot slöja som framförs på sina håll i Sverige. Foto: Daniel Iskander
(S) mötte märstaborna på 1:a maj
För första gången sedan Uppdrag Granskning mötte Socialdemokraterna och kommunalrådet Ibrahim Khalifa kommuninvånarna i samband med sitt 1:a maj tal på Sätuna: - Det har varit en trevlig dag, folk har kommit hit och umgåtts, sa Mia Hämäläinen Persson, ordförande för Socialdemokratiska arbetarekommunen.
Ibrahim Khalifa skulle enligt tidschemat ha pratat kl. 11.25 men när märsta.nu kommer ill Sätuna har han redan pratat klart och packat ihop, det blev en ändring i programmet var beskedet från socialdemokrater som var på plats. Arbetarekommunens ordförande Mia Hämäläinen Persson sa istället att det var en trevlig dag, att folk kommit för att umgås och man har pratat arbetarrörelse och löner.
Socialdemokraterna i Sigtuna kommun fick tidigare i veckan kritik av kommuninvånare för att man uttalat sitt stöd för Ibrahim Khalifa efter Uppdrag Granskning som avslöjade kopplingar mellan flera socialdemokratiska kommunalråd och en lokal företagare och medlem i socialdemokraterna. Mia Hämäläinen Persson sa att den enda kritik som riktats mot partiet kommit från lokalmedia men att man inte fått påhopp mot henne eller andra i styrelsen: – Vi jobbar hårt… Vi har fått revisionen på att kolla på alla indicier som vi fick i tv-programmet.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.