Marie Axelsson och Gunilla Johansson utanför Ymers äldreboendeFoto: Pressbild/Socialdemokraterna
(S) lovar satsning på äldreomsorgen
Äldreomsorgen ska bli bäst i landet, det är ännu ett vallöfte av Socialdemokraterna inför höstens val.
Socialdemokraterna kommer med ännu ett vallöfte och har nu lanserat ett antal innan valrörelsen ens satt igång. Efter ett besök på Ymers omsorgsboende i Valsta lovar man att leverera landets bästa äldreomsorg i Sigtuna kommun.
Just äldreomsorgen var ett sorgebarn i kommunen under de senaste mandatperioderna som Socialdemokraterna styrde. Ymer säger man fungerar väl och att tidigare satsningar gett resultat: – I Sigtuna kommun ska ingen som har ett konstaterat behov behöva stå i kö för att få plats på ett särskilt boende. Sigtuna kommun ska själva kunna stå för den omsorg som krävs. Inga ska mot sin vilja behöva flytta till en annan kommun för att få plats på ett äldreboende, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S) i ett pressmeddelande
Sigtuna kommun ska bli bäst i landet genom att bugga fler äldreboenden och Socialdemokraterna ser ett behov av avdelningar för personer med demenssjukdomar och äldre med somatiska besvär. Även dagvården ska utökas så att fler personer kan delta är beskedet.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Blåljus Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Notiser Sommarens semestertrafik är i full gång på Arlanda. Med en kraftig ökning av resenärer denna vecka väntas över 300 000 personer resa från flygplatsen – betydligt fler än tidigare veckor. Det ökade trycket har lett till köbildning, bland annat vid incheckningen hos SAS.
Blåljus En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.
Nyheter En 15-årig pojke hemmahörande i Märsta har av Växjö tingsrätt dömts till sex år och fem månaders fängelse för mordförsök. Domen gäller en skjutning i stadsdelen Teleborg i Växjö den 16 december 2024, där en kvinna avled och hennes make skadades allvarligt.