Marie Axelsson och Gunilla Johansson utanför Ymers äldreboendeFoto: Pressbild/Socialdemokraterna
(S) lovar satsning på äldreomsorgen
Äldreomsorgen ska bli bäst i landet, det är ännu ett vallöfte av Socialdemokraterna inför höstens val.
Socialdemokraterna kommer med ännu ett vallöfte och har nu lanserat ett antal innan valrörelsen ens satt igång. Efter ett besök på Ymers omsorgsboende i Valsta lovar man att leverera landets bästa äldreomsorg i Sigtuna kommun.
Just äldreomsorgen var ett sorgebarn i kommunen under de senaste mandatperioderna som Socialdemokraterna styrde. Ymer säger man fungerar väl och att tidigare satsningar gett resultat: – I Sigtuna kommun ska ingen som har ett konstaterat behov behöva stå i kö för att få plats på ett särskilt boende. Sigtuna kommun ska själva kunna stå för den omsorg som krävs. Inga ska mot sin vilja behöva flytta till en annan kommun för att få plats på ett äldreboende, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S) i ett pressmeddelande
Sigtuna kommun ska bli bäst i landet genom att bugga fler äldreboenden och Socialdemokraterna ser ett behov av avdelningar för personer med demenssjukdomar och äldre med somatiska besvär. Även dagvården ska utökas så att fler personer kan delta är beskedet.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.