Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

(S)-kvartett hoppar av

I samband med torsdagens fullmäktige lämnade fyra socialdemokrater in sina avsägelser, bland annat Anna Johansson och Lola Svensson som tidigare anklagat ledningen i Sigtuna för mobbing.

(S)-medlemmen och förre ordföranden i fullmäktige har under flera års tid öppet krävt att Anna Johansson och Lola Svensson lämnar sina platser i fullmäktige. Under mandatperioden har de enbart närvarat på enstaka sammanträde. Våren 2016 framträdde båda i SVT och anklagade ledningen i Sigtuna för mobbing.
– Det handlar om mobbning och trakasserier. Jag är orättvist behandlad och det finns ledande företrädare som har ägnat sig åt att sprida lögner och utfrysning, sa Anna Johansson till SVT.

Totalt fyra avhopp
Marie Axelsson (S) som var gruppledare både 2016 och är det även idag höll inte med och menade att sprickan som de upplevde är på grund av att de inte deltar i det politiska arbetet. Länsstyrelsen måste nu räkna om inför avslutningen på den sista mandatperioden, utöver Johansson och Svensson avgår även Fredric Sjöberg och Elias Jobran. Den sistnämnde har även han kritiserat Socialdemokraterna i Sigtuna kommun för att inte göra tillräckligt mot personer med extremistiska åsikter.

Tar avstånd från mobbing
Mia Hämäläinen Persson, ordförande för Socialdemokraterna i kommunen skriver följande i ett uttalande med anledning av avhoppen:
”De medlemmar som nu väljer att lämna sina uppdrag har upprepade gångar påstått att de utsatts för mobbning. De har avböjt att prata med ledningen om det de uppfattat som ett problem och misskött sina kommunala uppdrag. Vi är medvetna om att dessa personer har fått ett minskat inflytande inom partiet pga avsaknad av stöd från medlemmarna och att det resulterat i en frustration hos denna lilla gruppen, men det är demokratins villkor. Socialdemokraterna tar avstånd för alla former av mobbning och kränkningar. Jag respekterar deras beslut och välkomnar in de nya ledamöterna i kommunfullmäktige.”

Fotnot: märsta.nu har sökt Lola Svensson för en kommentar. Elias Jobran har avböjt att kommentera, likaså Anna Johansson. 

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.