Foto: Sigtuna kommun

(S) kritiserar bristen på skollunch under sommarskolan

Socialdemokraterna är kritiska till att Arlandagymnasiet inte serverar skollunch under sommarlovsskolan. Något som Mattias Askerson (M) inte håller med om.

Det råder delade meningar om lunch på sommarlovsskola på Arlandagymnasiet. 200 elever uppges gå på sommarlovsskola enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna.
– Det är urdåligt att den moderatstyrda nämnden, som dessutom går flera miljoner plus, inte sett till att eleverna får skollunch. Skolan ska vara kostnadsfri och det är den inte nu, säger Marie Axelsson (S) oppositionsråd.

Sommarlovsskolan pågår under två veckor och ger elever två extraveckor att klara betygen som är nödvändiga för att nå högskolebehörighet.
– Det är uppseendeväckande att gymnasieelever som går på sommarskola för att klara sina betyg inte erbjuds lunch. Moderaternas ordförande för utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden, Mattias Askerson verkar inte ha koll. Att inte se till att eleverna får något så grundläggande som skollunch är dåligt. Särskilt i en tid som denna, när hushållen befinner sig i en mycket pressad ekonomisk situation, säger Emel Karakaya(S) 2:e vice ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.

Utbildning- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) håller inte med om kritiken. Anledningen till att det inte serveras lunch är för att lovskola på gymnasiet inte är obligatoriskt tillskillnad mot sommarlovsskola för grundskolan.
– Att Socialdemokraterna väljer att attackera mig som person istället för att fokusera på sakfrågan är anmärkningsvärt. Dessutom bygger deras argumentation på felaktigheter och okunskap. Vi har inte erbjudit skolmat tidigare, även under socialdemokratiskt styre för de i snitt ca 80 elever som deltar i sommarskolan. Elevkafeterian är öppen under sommarskolan och mikrovågsugnar finns att tillgå.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.