Marie Axelsson (S) oppositionsråd

(S)-kritik mot besparingar på 27 miljoner

Den borgerliga kommunledningens budget klubbade på onsdagen men Socialdemokraterna är kritiska till besparingar i budgeten: - Vi har ställt frågan flera gånger under budgetdebatten men inte fått svar på vilka nedskärningar det är som ligger på bordet. Vi får inga svar och det är fegt, säger Marie Axelsson (S).

Socialdemokraterna anser att den borgerliga kommunledningen skär ner i och med besparingar på 27 miljoner kronor. Oppositionsrådet Marie Axelsson uppger att man ställt frågan om vad som ska skäras ner men utan någon respons. Socialdemokraterna lade själva ett eget budgetförslag där man vill anställa fler lärare i skolan och fler undersköterskor i äldreomsorgen.
– Välfärden måste kunna behålla personal, rekrytera nödvändig personal och fortsätta utvecklas. Det handlar också om respekt för de många hårt arbetande människor som varje dag sliter för att utbilda våra barn, stödja Sveriges äldre och vårda de sjuka, säger Marie Axelsson (S).

I deras budget finns 6-miljoner kronor avsatta för att införa 30 timmars förskola för barn till föräldralediga med syskon och arbetssökande. Något som plockades bort för några år sedan när den nuvarande kom till makten.
– Förskolan är den första pedagogiska verksamheten för barn som växer upp i Sigtuna kommun. Under kunnig vägledning lägger förskolan grunden för det livslånga lärandet, bidrar till barnets utveckling och stärker barnets språkutveckling, fortsätter Axelsson.

En tredje stor satsning är på den kommunala kulturskolan där det ska införas familjerabatt så att många fler familjer har råd att låta sina barn ta del av utbudet. Sommarjobbsgaranti införs också, likaså nolltaxa för ungdomsföreningar med bibehållna föreningsbidrag.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.