Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) kallas ung och oerfaren i ett socialdemokratiskt inlägg på Facebook: - Jag har aldrig blivit ifrågasatt för min ålder, skriver Mattias.
Det var under måndagen som märsta.nu rapporterade om arbetslösheten i kommunen där Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson kommenterade. I ett inlägg som sedan delades av Socialdemokraterna i Sigtuna stad kallades Mattias för ”ung oerfaren nä(m)ndordförande”. Det fick Socialdemokraterna hård kritik för av både ledande moderater lokalt och ute i landet: – Jag har aldrig blivit ifrågasatt för min ålder, förutom av Socialdemokraterna, skriver Mattias Askerson på sin facebooksida.
Marie Axelsson (S), oppositionsråd, har bett Askerson om ursäkt för uttrycket men försäkrar att det inte är hon som kallat honom för ung och oerfaren. Inlägget har även tagits bort från Socialdemokraterna i Sigtuna stads facebooksida. Axelsson säger att man gått till botten med det hela: – Så här låg ska debatten inte vara. Det är viktigt för mig som oppositionsråd att vi debatterar politik och inte ägnar oss åt osakliga personangrepp, meddelar Axelsson i sms till märsta.nu
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) tycker att Axelsson och Socialdemokraterna sysslar med mobbing. Han kallar inlägget för ”lågt, fegt och skamligt”. Vidare så borde Axelsson ”skämmas och veta hut” skriver Holst.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.