Socialdemokraterna ratar kommunledningens förslag att öppna upp Valstaskolan och vill istället se en ny skola i området.
Under fredagen bekräftade kommunledningen att man avser öppna upp Valstaskolan för Sagaskolans elever i åk F-6. Men Socialdemokraterna kommer inte ställa sig bakom beslutet. – Skolbarnen i Valsta behöver en ny skola istället för att flytta in i den gamla Valstaskolan som Moderaterna nu beslutat. En ny skola signalerar handlingskraft och skulle bidra till en positiv utveckling i Valsta. Moderaternas beslut är ingen bra nyhet för Valstaborna, säger Marie Axelsson (S) oppositionsråd
”Kortsiktigt beslut” Man kallar beslutet för kortsiktigt då Valsta är en ett riskområde och att skolan tidigare haft problem med rekrytering av lärare samt låga skolresultat. – Beslutet att öppna Valstaskolan igen är oerhört kortsiktigt. Valstaskolan är inte ändamålsenligt utformad för dagens sätt att bedriva undervisning. En skola är inte bara en byggnad utan samlingsplats för kunskap och lärande. Beslutet känns inte seriöst med tanke på att det pågår öppen narkotikaförsäljning runt hörnet. Moderaterna verkar redan ha glömt varför partierna var eniga när skolan stängdes, fortsätter Axelsson.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.
Politik Efter tappet i Svenskt Näringslivs ranking fokuserar Sigtuna kommun på att knyta ihop skola och näringsliv. Genom satsningen MOA ska fler unga inspireras till framtida yrkesval samtidigt som företagen får bättre tillgång till kompetens.