Foto: Jamshid Jamshidi/ArkivMia Hämäläinen-Persson, ordförande för SocialdemokraternaFoto: Daniel Iskander
(S) backar upp Khalifa
Socialdemokraterna meddelar i en insändare till märsta.nu signerad ordförande Mia Hämäläinen Persson och vice ordförande Lars Andersson att man har stöd för Ibrahim Khalifa och ifrågasätter både Anna Kalles och Uppdrag Granskning.
Socialdemokraternas ordförande och vice ordförande, Mia Hämäläinen-Persson och Lars Andersson, skriver i en insändare till märsta.nu att man backar upp Ibrahim Khalifa. Man anser att det inte presenterats bevis för att oegentligheter pågått inom Socialdemokraterna eller Sigtuna kommun. Man anser att allt bygger på indicier, tyckande och lösa påståenden. Man anser även att det inte finns belägg på maffiastyre eller att det förekommer korruption.
Enligt insändaren ska även Socialdemokraterna i Stockholms län vara involverade och de delar Socialdemokraterna i Sigtuna kommuns uppfattning om oegentligheter förekommit. Vidare undrar man om det istället handlar om en förtalskampanj. – Både vi och vårt parti har fortsatt fullt förtroende för Ibrahim Khalifa som vår företrädare. Om det finns medlemmar som på grund av detta känner att de behöver lämna sina uppdrag respekterar vi det. Däremot tar vi starkt avstånd från förtalskampanjer mot våra företrädare, står det i insändaren.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.