Ryanair kommer lansera en ny linje till Kiev från Arlanda vilket innebär att man har 37 direktlinjer från Arlanda i sommar.
I höst började Ryanair flyga via Arlanda. Något som varit lyckat än så länge. Man har även lanserat ett antal linjer sedan dess och i vår öppnar basen på Arlanda. På onsdagen meddelas det blir en lansering till Kiev också, totalt blir det 37 linjer, varav fem är inrikes. Intresset för resor till och från Kiev från Sverige uppges stort. Starten för rutten sker 29 mars, den kommer gå två gånger i veckan. Sedan tidigare finns SAS på sträckan från Arlanda.
Näringsliv Märstaföretagert Effet Svenska AB har vunnit en upphandling med Huddinge kommun gällande lokalvård: - Vi är mycket glada över förtroendet från Huddinge kommun, säger Effekt Svenskas VD Elias Melki.
Näringsliv Regeringskansliet hyr Scandinavian XPO för de över 100 EU-mötena i år. Kostnaden uppgår till över 100 miljoner kronor som Arlandastad Group får för att upplåta fastigheten till Regeringskansliet.
Näringsliv Scandinavian XPO är redo för EU:s toppmöten som ska hållas under det första halvåret i år: - Vi är glada över att återigen få välkomna Regeringskansliet som en av våra kunder och ser fram emot att erbjuda dem vår högkvalitativa service och moderna faciliteter, säger Anna Bauer, VD för Scandinavian XPO.
Näringsliv Rototilt som tillverkar olika tillbehör till grävmaskiner har invigt sitt nya centrallager i Rosersberg som därmed flyttar ner från Vindeln.
Näringsliv Padelboomen är över och på flera håll i landet har hallar lagts ner, nyligen stängde We Are Padel i Rosersberg och hallen köps nu av ABS Wheels.
Näringsliv Avgiftshöjningar inom flyget trädde i kraft 1 januari: - Efter pausad höjning av avgifterna för flyget under 2021, på grund av pandemin, har avgifterna sedan bara fortsatt att öka för en bransch som fortsatt är under hårt tryck av pandemin och omställningen, så även för 2023, säger Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen Flyg.
Näringsliv Anna Stenströmer har rekryterats till Arlandastads Group som Hållbarhetsansvarig: - Jag brinner för ny teknik, nya idéer och nya sätt att tänka för en hållbar framtid, säger Anna Stenströmer i ett uttalande.
Näringsliv Explore Arlandastad har genom dotterbolaget Arlandastad F60 tecknat ett avtal med Sh bygg, sten och anläggning för att bygga infrastruktur i nya F60 företagspark.
Näringsliv RC Chocolat och Pâtisserie som haft två enheter på Arlanda kommer att öppna ytterligare fem: - Vår målsättning är att skapa mervärde på flygplatsen där vi vill erbjuda en unik smakupplevelse, med en effektiv och personlig service till alla som är på väg. RC ska vara den naturliga och goda mötesplatsen för alla resenärer på Arlanda, säger Charlotta Söör, grundare och delägare av RC.
Näringsliv Sigtuna kommuns Näringslivsdag på XPO bjuder också in kommunens många UF-företag: - Det ska bli jätteroligt att ha unga entreprenörer på plats tillsammans med alla etablerade företag i kommunen.