Rusta öppnar upp i slutet av oktober i centrala Märsta.
Bygget av nya marknadsplatsen vid Märstarondellen går in i slutfasen och snart ska Rusta öppnar, ett datum har satts vilket är 27:e oktober enligt sajten Market. Butiken är efterlängtad av många kommuninvånare. Rusta har under pandmein expanderat stort i landet och tre nya butiker står klara i oktober bara, varav en i Märsta. Sedan 2020 rör det sig om hela 24 varuhus.
Näringsliv Lokala företaget Energisparkonsult ökar sin omsättning till stor del tack vare intresset för att installera solceller: - Vi är mycket glada över att kunna erbjuda solcellsinstallationer genom vårt nya systerbolag ESK Solar, säger VD Erik Albertsson.
Näringsliv Arlanda noterade en kraftig resenärsökning i februari jämfört med förra året: - Allt pekar fortsatt mot en reseintensiv sommar och vi förbereder oss därefter, säger Swedavias VD Jonas Abrahamsson.
Näringsliv Avarn som sedan tidigare har ansvar för säkerhetskontrollerna på Arlanda får nu utökat förtroende i och med att man tar över flygplatsskydd.
Näringsliv Branschorganisationen Skogsindustrierna har låtit bygga en stor installation i limträ utanför Scandinavian XPO för att uppmärksamma den svenska skogsnäringen i samband med EU-mötena.
Näringsliv Märstaföretagert Effet Svenska AB har vunnit en upphandling med Huddinge kommun gällande lokalvård: - Vi är mycket glada över förtroendet från Huddinge kommun, säger Effekt Svenskas VD Elias Melki.
Näringsliv Regeringskansliet hyr Scandinavian XPO för de över 100 EU-mötena i år. Kostnaden uppgår till över 100 miljoner kronor som Arlandastad Group får för att upplåta fastigheten till Regeringskansliet.
Näringsliv Scandinavian XPO är redo för EU:s toppmöten som ska hållas under det första halvåret i år: - Vi är glada över att återigen få välkomna Regeringskansliet som en av våra kunder och ser fram emot att erbjuda dem vår högkvalitativa service och moderna faciliteter, säger Anna Bauer, VD för Scandinavian XPO.
Näringsliv Rototilt som tillverkar olika tillbehör till grävmaskiner har invigt sitt nya centrallager i Rosersberg som därmed flyttar ner från Vindeln.