Vad tycker du? Rösta i Mötesplatsen i ValstaFoto: Sigtuna kommun

Rösta fram det nya Kultur- och aktivitetscentret

Nu har Sigtuna kommun tagit fram fyra förslag för hur det nya Kultur- och aktivitetscentret kan se ut i Valsta.

Sigtuna kommun har låtit fyra arkitektkontor ta fram varsitt förslag till Kultur- och aktivitetscenter i Valsta. Skisserna finns utställda på mötesplatsen i Valsta Centrum där man även kan rösta på det förslag man tycker är bäst. Rösterna från invånarna ska sedan vägas in när juryn bestående av tjänstepersoner och politiker ska fatta beslut om vinnare.
– Ambitionen är att skapa en inbjudande mötesplats som erbjuder kultur, fritidsaktiviteter och service för kommuninvånare och besökare i alla åldrar. Kultur- och aktivitetscentret ska bidra till ett levande, tryggt och hållbart Valsta, som i sin tur kommer att gynna hela Sigtuna som attraktiv kommun att besöka, bo och verka i, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.