Oxundasjön ligger mellan Väsby och RosersbergFoto: Genrebild

Rosersbergsviken och Oxundasjön högprioriteras

Rosersbergsviken och Oxundasjön är är ett högprioriterat område av Länsstyrelsen för sanering av PCB-förorening: - Länet har en lång historia av industriell verksamhet och det finns en hög andel förorenade områden här, samtidigt har vi ett högt tryck på att ta mark i anspråk för till exempel bostadsbyggande där det tidigare förekommit industriell verksamhet, säger Heidi Himmelskog, miljöhandläggare på Länsstyrelsen.

Länsstyrelsen har kartlagt områden i länet med potentiell förorenad mark efter verksamhet och räknat det till hela 11 300 misstänkt förorenade områden, tusen av dessa har valts ut för att saneras. De tio mest prioriterade områdena som ska saneras inkluderar Rosersbergsviken/Oxundasjön som är drabbad av en PCB-förorening.

Sigtuna kommun och Upplands-Väsby kommun har i flera års tid avrått från att äta fisk fångad i sjön. Rosersbergsviken/Oxundasjön kommer nu att få statlig finansiering för att saneras från sina gifter. På Länsstyrelsen prioritetslista är den rankad som etta och ska åtgärdas först av alla. Arbetet är redan igång bland kommuner och andra instanser för att komma tillrätta med PCB-gifterna.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.