Foto: Illustrationsbild

Rosersbergs villastad överklagar detaljplanen

Föreningen Rosersbergs Villastad överklagar Sigtuna kommuns beslut om att bygga ett vattenland och hotell i Rosersberg.

För några veckor sedan klubbade kommunfullmäktige detaljplanen för det nya badlandet i Rosersberg. Nu överklagar Föreningen Rosersbergs Villastad beslutet. De anser att placeringen är olämplig på grund av dålig kollektivtrafik, byggnation på jordbruksmark och risk för ökad trafik och buller. Dessutom hävdar föreningen att alternativa platser inte har utretts och att detaljplanen strider mot kommunens översiktsplan. De kritiserar även brister i underlaget inför beslutet, bland annat avsaknad av en helhetsbedömning av projektets effekter. Överklagandet stöds av många invånare som vill skydda områdets natur och kulturmiljö.

Läs mer: Vattenlandet klubbat i fullmäktige

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.