Foto: Illustrationsbild

Rosersbergs villastad överklagar detaljplanen

Föreningen Rosersbergs Villastad överklagar Sigtuna kommuns beslut om att bygga ett vattenland och hotell i Rosersberg.

För några veckor sedan klubbade kommunfullmäktige detaljplanen för det nya badlandet i Rosersberg. Nu överklagar Föreningen Rosersbergs Villastad beslutet. De anser att placeringen är olämplig på grund av dålig kollektivtrafik, byggnation på jordbruksmark och risk för ökad trafik och buller. Dessutom hävdar föreningen att alternativa platser inte har utretts och att detaljplanen strider mot kommunens översiktsplan. De kritiserar även brister i underlaget inför beslutet, bland annat avsaknad av en helhetsbedömning av projektets effekter. Överklagandet stöds av många invånare som vill skydda områdets natur och kulturmiljö.

Läs mer: Vattenlandet klubbat i fullmäktige

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.