Föreningen Rosersbergs Villastad överklagar Sigtuna kommuns beslut om att bygga ett vattenland och hotell i Rosersberg.
För några veckor sedan klubbade kommunfullmäktige detaljplanen för det nya badlandet i Rosersberg. Nu överklagar Föreningen Rosersbergs Villastad beslutet. De anser att placeringen är olämplig på grund av dålig kollektivtrafik, byggnation på jordbruksmark och risk för ökad trafik och buller. Dessutom hävdar föreningen att alternativa platser inte har utretts och att detaljplanen strider mot kommunens översiktsplan. De kritiserar även brister i underlaget inför beslutet, bland annat avsaknad av en helhetsbedömning av projektets effekter. Överklagandet stöds av många invånare som vill skydda områdets natur och kulturmiljö.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.