Lukas Makdesi svarade för ett mål i matchen och utökade ledningen i skytteliganFoto: Rosersbergs IK

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

Lukas Makdesi öppnade målskyttet redan i den tionde minuten och strax före pausvilan utökades ledningen genom ett självmål. Almunge reducerade med en kvart kvar att spela och skapade därefter tryck framåt, men i slutminuterna kunde Pedro Luis Rivera Sarri avgöra med 3–1 för Rosersberg.

Segern innebär att Rosersbergs IK går till seriefinal mot Enköping den 29 september med förstaplatsen i egna händer. Totalt återstår tre matcher, och där Rosersberg på förhand har ett något enklare spelschema än konkurrenterna.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.