Pelle GabrielssonFoto: PressbildAdam HellströmFoto: Pressbild
Rosersberg förstärker inför ettan
Rosersbergs IK som vann Division 2 i storslagen stil förstärker med tränaren Pelle Gabrielsson samt backtalangen Adam Hellström.
Rutinerade Pelle Gabrielsson, 46, med meriter från SSL och Distrikts-SM tar över huvudsysslan i Rosersbergs IK efter Dick Lyngbrant. – En otroligt kunnig tränare med öga för detaljer och talang. En trygg personlighet som ser individen. Pelle passar extremt bra in i vårt tänk att bygga laget med lokala talanger. Han har följt laget på nära håll under lång tid och känner till lagets styrkor och svagheter, kommenterar sportchefen Fredrik Raschke.
Han var den gångan säsongen engagerad i allsvenska Djurgården samtidigt som han arbetat lokalt med talangutveckling på Bergius och Arlandagymnasiet. Gabrielsson ser nu framför sig att bygga ett hungrigt lag med stort hjärta och passion. Han ska också stärka ledarstaben.
Klart är också att backtalangen Adam Hellström spelar Division 1 med Rosers. Han återvänder till kommunen efter en ettårig sejour i Djurgården. Han säger till Rosersbergs hemsida att det var ett självklart val att gå till Rosersberg. – Satsningen som görs är spännande och det är något man självklart inte vill missa! Riktigt kul att vara tillbaka och spela inför den magiska hemmapubliken också.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.