Christian Sandsund och Daniel Gabrielsson hade en lyckad math.Foto: Donald Swahn

Rosersberg besegrade Sandviken

Rosersbergs IK besegrade Sandviken på fredagskvällen med 11-9.

Rosersberg har efter en dålig start i serien nu två raka segrar, förra veckan mot Hässelby 5-4 och i fredags mot Sandviken hemma i Rosersberg med 11-9.
– Mot Sandviken släpper vi lite för enkla mål bakåt. Framåt ser det dock bättre ut och känslan är att vi är det bättre laget. Vi har tidigare haft svårt för Sandviken och därför känns det extra bra med en seger, berättar sportchefen Fredrik Raschke.

Efter två perioden ledde RIK med hela 8-3 men bjöd hemmapubliken på onödig dramatik. Dagens behållning svarade Joakim Gustavsson för med en backhandsvolley till 1-1. Christian Sandsund svarade för fyra mål, Daniel Gabrielsson för tre mål och Simon Holmström för ett mål och fyra pass.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.