Lukas Makdesi gjorde mål igen och vann skytteligan på 24 mål. Även tvåan i skytteligan var hemmahörande i RIK, Joakim Brolund gjorde 17 målFoto: Rosersbergs IK

Rosersberg avslutade med storseger – slutar tvåa i tabellen

RIK vann sin match mot Alsike men var beroende av att Almunge skulle tappa poäng mot Almunge för att gå direkt upp i fyran.

Rosersberg avslutade säsongen på bästa sätt genom att besegra Alsike med hela 7–2 på bortaplan. Trots storsegern räckte det inte hela vägen till serieseger, då Enköping samtidigt vann sin match mot Almunge med 5–0 och säkrade förstaplatsen redan efter en halvtimme.

Rosersberg fick en drömstart i Alsike. Joakim Brolund öppnade målskyttet efter 13 minuter och Anton Lagerkvist Kalla utökade kort därefter till 2–0. Mortda Zatki satte trean efter en halvtimme, och när Brolund gjorde sitt andra mål i början av andra halvlek var matchen i praktiken avgjord.

Hemmalaget reducerade två gånger om genom Albert Björnemo och Gustav Lundin, men Rosersberg fortsatte att trumma på. Lukas Makdesi och Mathyo Pato (två mål) fastställde slutresultatet till 7–2.

Trots andraplatsen finns chans till uppflyttning, beroende på hur många lag som flyttas upp från division 4 till division 3.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.