Simon Berg från Sigtuna spelar med Rosersbergs IK Foto: Pressbild/Rosersbergs IK
Rosers plockar in Sigtunatalangen
Rosersbergs IK har gjort klar med 18-årige sigtunatalangen Simon Berg för den kommande säsongen: Jag har trivts bra i Sigtuna men ville vidare, ta nästa steg, säger Simon till klubbens sajt.
Simon Berg är fostrad i Sigtuna IF och har även en kort sejour i Arlanda IBK. Nu ska han spela Division 1-innebandy i Rosersberg. Under sin första riktiga seniorsäsong gjorde han 31 poäng på 18 matcher i Sigtuna. Nu blir Rosersbergs IK en ny utmaning för talangen: -När Rosers hörde av sig så kände jag direkt att jag ville testa. När jag väl började köra så kände jag mig direkt välkommen. Det är klart att det varit en stor omställning med framförallt tempot, säger Simon till Rosersbergs IK:s hemsida.
Matchas i tre lag Sportchefen Fredrik Raschke kallar Simon för en talang utöver det vanliga som är träningsvillig och har bra attityd. Han kommer att få speltid i både Division 1, Division 4 och Herr junior. – Vi har ett riktigt bra upplägg för en ung spelare som Simon.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.