Middag för RIK med sponsorer och vänner som valde att följa med till Smögen i helgenFoto: Insändarbild/Rosersbergs IK

Rosers laddade i Smögen

Rosersbergs IK var på sedvanliga Smögen Cup i helgen och åkte ut i semifinal.

RIK laddar inför försäsongen med att spela Smögen Cup på västkusten. Där gick man obesegrade genom gruppen och besegrade Billingsfors i kvartsfinal efter att ha vänt underläge 0-2 till seger 4-3. I semifinal väntade Falun och där var det 1-1 efter fulltid, i förlängningen plockade RIK ut sin målvakt och chansade för ett segermål, det blev en möjlighet men den gick inte in i mål, istället kunde Falun kontra in avgörandet och en finalplats mot SSL-nykomlingen Lindås.
– För Rosers del var det en bra start på säsongen och man är obesegrade efter ordinarie tid i 5 matcher mot mycket bra motstånd. I Smögen handlar det dock om så mycket mera än innebandy, det är teambuilding, mat & nöje på schemat också vilket skapar glädje och möjlighet för nya spelare att lära känna truppen, berättar sportchefen Fredrik Raschke.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.