Victor Levén stannar i RIK.Foto: Rosersbergs IK/Pernilla Sandsund
Rosers igång med lagbygget
Rosersberg får ha kvar både Victor Levén och Joakim Gustafsson kommande säsong: - Läget är bra tycker jag. Jag är trygg i den trupp vi har och den produkt vi kan erbjuda dem, kommenterar sportchefen Fredrik Raschke.
RIK åkte ur kvalet till Allsvenskan i söndags men fortsätter satsningen. Joakim Gustafsson och Victor Levén kvarstår i laget, det är dock oklart hur läget är med Linus Jämtdal. Enligt sportchefen Raschke är det flera spelare som överväger andra alternativ, både under kontrakt och kontraktslösa: – För mig är det viktigt att få info om varför man ev vill vidare. Vi stoppar ingen som vill vidare, har spelaren kontrakt så ser vi vad vi kan hitta för lösning som gynnar alla, kommenterar Raschke på klubbens sajt.
Raschke söker även efter nya spelare, det ska vara spetskompetens eller en supertalang. Han kommer dock inte ta vad som helst då han anser att truppen är bra och utvecklingsbar. Victor Levén som gjorde 105 poäng på 48 matcher den gångna säsongen har sagt att det bara fanns ett alternativ för honom och det var att spela kvar i RIK. – Jag är Rosersbergare, vi har en bra produkt, en fantastisk publik och jag vill vara med och se hur långt vi kan ta detta!
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Handboll Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Ishockey Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.