Ronny Latva, längst bort till vänster, åker till VM i Lyon. Foto: Pressbild

Ronny tävlar i Konditor-VM

Ronny Latva från RC Chocolat är med i Konditorlandslaget som åker till VM i Lyon 22-23 januari.

För tredje gången är ett svenskt konditorlandslag kvalificerat till ett VM, senaste gången var 2015 då Sverige kom femma. Sigtunabon Ronny Latva har varit en del av landslaget de senaste åren. Enligt ett pressmeddelande från Konditorlandslaget ansvarar Ronny för is- och glasstårta. Vid EM förra året kom landslaget trea. 12:e januari kommer landslaget att visa upp sina färdigheter på Chokladfabriken i Stockholm inför press och branschfolk.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.