Robert och dubbelpartnern Lourenco.Foto: InsändarbildI herrfinalen besegrade Robert Per Karmteg som trots det var glad över andraplatsenFoto: Insändarbild
Robert nära storslam – vann tre finaler
Årligen arrangerar Sigtuna tennisklubb Hotell Kristina Cup. Vid årets spel helgen 5-6 november var lokala talangen Robert Gosa nära storslam med seger i alla finaler.
Hotell Kristina Cup lockade i år 200 startande i Sigtuna tennishall. Lokale talangen Robert Gosa var med i fyra klasser och gick till final i samtliga, dock fick han nöja sig med tre segrar; herrsingel, mixed dubbel och pojksingel. I Herrdubbel vann David Flisberg/Erik Särlvik mot Robert och Lourenco Miguens. – Robert är bara 17 år och har tagit flera kliv fram på sista tiden, mycket tack vare hans flit och proffsiga inställning till tennisen, samtidigt som han har möjlighet att träna på skoltid då han går på Arlandagymnasiets idrottslinje och får då extra träning på mornarna innan övriga lektioner startar, berättar Wåge Windahl på Sigtuna TK för märsta.nu
Sigtuna hade även en finalist i P13 där Melker Ivarsson var nära att besegra Fredrik Sandell. Melker fick till slut ge sig med siffrorna 5-7, 4-6. – Tennisen är på klar frammarsch i Sigtuna kommun. Klubben som de senaste åren gjort stora satsningar för att erbjuda tennis till alla har sett ett växande intresse för sporten. Klubben har över 700 medlemmar varav 350 aktiva spelare i tennisskolan, fortsätter Wåge.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.