Foto: Magnus Granhagen

Risk för trafik- och ordningsstörningar i Arlandastad

Under dagen kommer det att vara en manifestation mot avvisning från Migrationsverket.

En stor mängd människor väntas manifestera utanför Migrationsverket i Arlandastad. Enligt ett uppgift till märsta.nu startar manifestationen kring 13-tiden. Anledningen är att det väntas avvisning till Afghanistan. 80 personer kommer att deporteras direkt från Arlanda, det är oklart när transporten från Migrationsverket till Arlanda sker. Räkna med att det förekommer trafikstörningar kring Maskingatan i Arlandastad från förmiddagen och framåt. Polis har vid liknande deportationer spärrat av gatan.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening