Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Risk för personalbrist på Arlanda

Det finns risk för personalbrist och kökaos när restriktioner löper ut rapporterar Folkbladet.

Om knappt en vecka löper restriktionerna ut i Sverige. Arlanda förbereder sig för fler resenärer vilket märsta.nu rapporterade om under fredagen. Men nu finns risk för köer i säkerhetskontroller eftersom det inte finns personal enligt tidningen Folkbladet. Rekryteringen tar tid och personal till säkerhetskontroller och marktjänst måste godkännas i Säpos säkerhetskontroll. Något som kan ta flera veckor.

Aviator som sköter incheckning och lastning åt flera flygbolag på Arlanda räknar med väntetider på 8-12 veckor för personal inom säkerhetskontroll. Något som normalt tar 2-4 veckor. Jonas Brundin, VD på Aviator, förutspår att flygplatsen stannar till slut utan personal.

Bakgrunden är helt enkelt att personal tvingats göra sig av med personal under pandemin och nu måste man anställa väldigt många väldigt snabbt när restriktioner hävts. Det blir också ett moment 22 eftersom kandidater inte kan vänta tio veckor på att få ok i säkerhetsklassningen.

Redan framåt sportlovet kan det bli rörigt eftersom många ska ge sig iväg, risk finns för förseningar som leder till en dominoeffekt som grundar sig i kapacitetsbrist enligt Johan Brundin.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Nyheter Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening